Menu

Serwery w chmurze – dlaczego warto korzystać?

Marzec 10, 2015 - IT
Serwery w chmurze – dlaczego warto korzystać?

W dzisiejszych czasach rozwój nauki umożliwia tworzenie wciąż nowych technologii, które w znaczący sposób przyczyniają się także do ułatwienia prowadzenia przedsiębiorstwa. Szczególnie dla tych firm, które potrzebują wielkich serwerowni, by móc działać. Co oznacza, że poszukują rozwiązań mogących wspomóc ich działanie.

Serwery w chmurze to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców ceniących komfortowe rozwiązania w przystępnej cenie. Usługa korzystania z chmury obliczeniowej to przede wszystkim uniezależnienie środowiska uruchomieniowego od konkretnej maszyny fizycznej. Bezpośrednio wiąże się to z tym, że w razie sytuacji awaryjnej wszystkie zasoby mogą być bardzo łatwo przeniesione do innego zasobu fizycznego. Najczęściej także bez widoczności dla klienta. Dzięki temu wszelkie zaplanowane i nieprzewidziane sytuacje, które mogą wydarzyć się z fizycznym sprzętem, nie zaburzają w najmniejszym stopniu pracy wirtualnych serwerów, z których korzysta klient.

Korzystanie z chmury obliczeniowej to także oszczędność finansowa. Klient nie musi inwestować w zasoby sprzętowe ani oprogramowanie. W ramach usługi po prostu niejako je wynajmuje od usługodawcy. Dostęp do takich serwerów jest relatywnie niedrogi. Co oczywiście jest dodatkową zaletą, która skłania coraz większą liczbę przedsiębiorców do korzystania z chmury obliczeniowej. Opłata za korzystanie z niej jest naliczana jedynie na podstawie realnie zużytych zasobów. Oznacza to, że klient płaci tylko wtedy, kiedy korzysta z infrastruktury.

Kolejnym atutem korzystania z chmury obliczeniowej jest to, że opiera się na wirtualizacji. Pozwala to na podział zasobów na różne maszyny wirtualne. Wiąże się także z tym, że zamiast kilku maszyn fizycznych uruchamiamy jedną i rozdzielamy jej zasoby w taki sposób, aby stworzyć potrzebną ilość środowisk wirtualnych z własnymi systemami operacyjnymi. Wirtualizacja pozwala także na taką emulację zasobów, że system operacyjny ma wrażenie działania na fizycznym sprzęcie.

Chmury obliczeniowe to infrastruktury w pełni skalowalne. Dla klientów jest to bardzo ważna i korzystna cecha, której nie posiadają inne tego typu usługi. Zastosowanie takiej technologii pozwala na dowolne zarządzanie parametrami, które można dostosowywać do aktualnych potrzeb w bardzo krótkim czasie. Sprawia to, że przedsiębiorcy korzystający z chmury obliczeniowej oszczędzają cenny czas i zasoby ludzkie.

Korzystanie z chmury obliczeniowej poleca się teraz w zasadzie wszystkim przedsiębiorcom. Jest to rozwiązanie niemal idealne. Na pewno o wiele lepsze od stosowanych do tej pory rozwiązań nie-chmurowych. Przede wszystkim dlatego, że firmy nie narażają się na straty z powodu zaplanowania zbyt mocnego lub przeciwnie – zbyt małego serwera. Jest wiele argumentów przemawiających za korzystaniem z serwerów w chmurze. Nawet dla małych firm lub takich, w których głównym działem nie jest dział IT. Dzięki tej usłudze nie ma konieczności zatrudniania dodatkowych informatyków czy budowania własnej serwerowni, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dodaj komentarz