Menu

Profesjonalne pisanie CV pomoże ci znaleźć wymarzoną pracę

Listopad 27, 2015 - Kariera
Profesjonalne pisanie CV pomoże ci znaleźć wymarzoną pracę

Dla większości szukanie pracy wiąże się z dużym stresem i obciążeniem psychicznym. Jeżeli do tego wysyłamy bardzo dużo aplikacji, a wciąż nie mamy odzewu od potencjalnych pracodawców, pojawia się pytanie, dlaczego nikt nie zwraca na nas uwagi. Najczęściej odpowiedź jest prosta: nie zachęcamy swoimi dokumentami aplikacyjnymi. Jak zatem najlepiej napisać CV?

Czytelność, estetyka i dopasowanie do ogłoszenia

Istnieje kilka zasad, których powinniśmy się trzymać przy przygotowywaniu naszych dokumentów aplikacyjnych. Pisanie CV rozpocznijmy od dobrego przemyślenia naszej dotychczasowej ścieżki zawodowej, przebytych szkoleń i innego doświadczenia. Są to kwestie, na które rekruterzy zwracają największą uwagę. Dlatego zadbajmy o to, żeby te elementy zostały najbardziej wyeksponowane, a przy tym całe CV było bardzo czytelne. Przeciętnie każde CV przeglądane jest przez osobę przeprowadzającą rekrutację przez kilka sekund i to ten czas decyduje czy nasza aplikacja zostanie odrzucona czy ktoś się nad nią pochyli. Niepotrzebne wyróżniki tylko utrudnią uzyskanie tego, co najważniejsze. Nie wpisujmy też nieprzydatnych informacji. CV nie musi mieścić się na jednej stronie A4, a wręcz nie powinno, bo im więcej doświadczenia i kursów, tym lepiej. Dobrze jest jednak zmieścić się na dwóch stronach, na których umieścimy to co najważniejsze. Prawdopodobieństwo, że rekruter spojrzy na kolejne strony jest bardzo niskie. Po prostu nie będzie miał na to czasu, ani ochoty. Zaczynajmy zawsze od najważniejszych rzeczy.

Błędy stawiają nas na straconej pozycji

Bardzo ważne jest, żeby swoje CV wysyłać po dopasowaniu do ogłoszenia o pracę, na które odpowiadamy. Każdy z pracodawców chce bowiem wiedzieć, że rzeczywiście zależy nam na pracy w jego firmie, a nie wysyłamy takich samych dokumentów do wszystkich. Sprawdźmy na czym najbardziej zależy firmie, do której aplikujemy i od tego zaczynajmy pisanie CV. Jeśli zmieniamy dokument, zawsze przed wysłaniem jeszcze raz sprawdźmy czy nie wkradły się żadne błędy ortograficzne czy interpunkcyjne albo literówki. Są one natychmiast wychwytywane przez rekruterów i świadczą źle o kandydacie. Nawet przy najlepszych kwalifikacjach dokumenty mogą wtedy zostać odrzucone. Zdarza się, że popełniamy błąd w swoim numerze telefonu lub adresie e-mail, co powoduje niemożność skontaktowania się z kandydatem. To ważne, żeby dokładnie sprawdzić podawane dane. Jeżeli szukamy pracy, sprawdzajmy swoje skrzynki elektroniczne i oddzwaniajmy na nieznane numery. Rzadko bowiem rekruter dzwoni do wybranej osoby dwa razy. Jeżeli ona nie oddzwoni, po prostu zaprasza na rozmowę kogoś innego. Pamiętajmy, że im bardziej ułatwimy pracę osobie rekrutującej czytelnością dokumentów czy szybkim kontaktem, tym na lepszej pozycji będziemy podczas pierwszego spotkania.

Dodaj komentarz