Menu

Profesjonalne CV: jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Czerwiec 25, 2015 - Kariera
Profesjonalne CV: jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Znalezienie dobrej pracy nie jest prostym zadaniem. Ofert jest sporo, ale trudno się przebić. Wiele stanowisk jest nieciekawych i mało płatnych. Zdarzają się wprawdzie interesujące propozycje, ale z reguły aplikuje na nie sporo kandydatów. Jak się przebić i skutecznie dotrzeć do potencjalnego pracodawcy?

Zadbaj o profesjonalne CV

To pierwsza rzecz, o którą trzeba zadbać, jeśli zależy nam by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętajmy, że rekruter nie ma czasu, aby dokładnie zapoznać się z nadsyłanymi dokumentami aplikacyjnymi. Profesjonalne CV powinno być przygotowane tak, by wszystkie najważniejsze informacje były wyróżnione i by nie trzeba było się wczytywać. W ten sposób mamy okazję zaprezentować się z jak najlepszej strony. Bo jeśli nie wytłuścimy ważniejszych informacji o sobie, to potencjalny pracodawca prawdopodobnie w ogóle ich nie zauważy, a nasza aplikacja trafi, razem z wieloma innymi, do kosza. Profesjonalne CV musi być napisane językiem korzyści, ale równocześnie zwięźle. Ważna jest też odpowiednio opracowana szata graficzna. Tylko w ten sposób możemy zwrócić na siebie uwagę i zainteresować specjalistę zajmującego się rekrutacją. Dobrym pomysłem jest zlecenie przygotowania CV firmie, która perfekcyjnie opracuje nasz życiorys. Nie zapominajmy też o wizerunku w internecie. Pracodawcy coraz częściej przeglądają profile społecznościowe w poszukiwaniu informacji na temat danego kandydata. Uważajmy więc co wrzucamy do sieci, bo może mieć to kluczowe znaczenie i decydować o naszej przyszłej karierze zawodowej.

Rozmowa kwalifikacyjna: jak się do niej przygotować?

Jeśli doczekamy się w końcu upragnionego telefonu lub maila z zaproszeniem na spotkanie, nie wpadajmy w panikę. Stres nie jest w takich sytuacjach wskazany. Podejdźmy do wszystkiego na spokojnie. Przede wszystkim przygotujmy się do rozmowy, zapoznajmy z dokładnym profilem firmy oraz ważniejszymi osiągnieciami. W ten sposób udowodnimy potencjalnemu pracodawcy, że bardzo zależy nam na tej pracy i że chcemy podjąć zatrudnienie właśnie w jego firmie. To pokazuje, że podchodzimy poważnie do sprawy. Zastanówmy się o co możemy zostać zapytani i spróbujmy się do tego przygotować. Powinniśmy umieć sensownie wyjaśnić, dlaczego to właśnie my nadajemy się na dane stanowisko i czym wyróżniamy się na tle konkurencji. Ważny jest ubiór, by zrobić dobre wrażenie. Schludna fryzura i klasyczna marynarka to odpowiednie propozycje aranżacji, ale warto też pomyśleć o dodatkach, takich jak biżuteria, dobrze dobrana torebka, eleganckie buty. Ubranie powinno być wygodne, żeby nie rozpraszało naszej uwagi, ale jednocześnie musi być eleganckie. Powinniśmy się dobrze czuć, bo wtedy będziemy pewniejsi siebie, a to w trakcie rozmowy jest bardzo ważne. Pracodawca powinien postrzegać nas jako osoby pewne siebie i swoich możliwości. To znacznie zwiększy nasze szanse na angaż. Trzeba zwrócić uwagę na mowę ciała i zapanować nad drżeniem rąk. Można spleść dłonie lub wziąć długopis, by nie wykonywać chaotycznych ruchów dłońmi. Takie drobne z pozoru rzeczy są bardzo ważne i mogą okazać się kluczowe. Bo jeśli są osoby o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu, to o zatrudnieniu decydują właśnie takie mało istotne detale. Dużo też zależy od szczęścia, humoru rekrutera. Wprawdzie na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale to co możemy zrobić to zróbmy: zadbajmy o profesjonalne CV, dobry ubiór, zapoznajmy się z profilem firmy. Takie działania znacznie zwiększają szansę na znalezienie pracy marzeń i zatrudnienie w prestiżowym miejscu.

Dodaj komentarz