Menu

Kaski motocyklowe: Krótka historia motocyklistów

Październik 19, 2016 - moto
Kaski motocyklowe: Krótka historia motocyklistów

Styl motocyklisty kojarzy nam się z buntem oraz skórzaną kurtką. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsi motocykliści nie mieli wiele wspólnego z dzisiejszym wyobrażeniem. Przeczytaj ten artykuł i zobacz jak na przestrzeni czasu zmienił się styl motocyklisty.

Początki historii motocyklów

Pod koniec XIX wieku po raz pierwszy zaczęto produkować motocykle. W 1894 roku pojawiły się pierwsze seryjnie produkowane motocykle, które zwane były Hildebrand&Wolfmüller. Powstały one w ilości zaledwie kilkuset sztuk w Niemczech. Jeżeli zaś chodzi o styl motocyklistów to był on zaczerpnięty z szeroko wówczas znanego bicycklingu. Stąd też pierwsi motocykliści nosi tweedowe garnitury oraz płaskie czapki. Na tamte czasy kaski motocyklowe nie były nikomu znane, a ówczesne przeznaczenie nakrycia głowy było zupełnie inne – dziś trudno byłoby się domyślić jego znaczenia. Otóż czapka miała za zadanie poskramiać niesforne włosy i kontrolować je w taki sposób, by złośliwy wiatr nie spowodował, że zaczną one motocykliście przesłaniać widok. Jak widać nie chodziło tutaj o jakąkolwiek ochronę czy to w razie wypadku, czy to przed temperaturą. Musiało minąć ponad trzydzieści lat i musiał nastąpić wypadek znanego T.E. Lawrence’a, aby kaski motocyklowe pojawiły się na horyzoncie.

Pierwsze kurtki i nie tylko

Wraz z biegiem lat motocykle stawały się coraz szybsze przez co tweedowy garnitur przestał spełniać swoją rolę. Z tego powodu motocykliści zaczęli podpatrywać osoby, które jeździły konno. W końcu zmagali się oni z większymi wiatrami niż rowerzyści. Takim oto sposobem do mody motocyklistów weszły rękawice z długimi mankietami, których zadaniem było chronienie rąk przed wiatrem dostającym się pod ubranie. Niedługo potem weszły w użycie kurtki i spodnie. Oczywiście, wszystkie były ze skóry, bo, jak wiemy, jest to materiał bardzo odporny na wiatr. Na samym początku motocykliści nosili płaszcze, a kurtki dopiero zaczęły wchodzić około 1928 roku, kiedy to Irving Schott zaprojektował pierwszą tego rodzaju kurtkę skórzaną. Była to znana kurtka Perfecto, która została tak nazwana przez swojego twórcę na część jego ulubionych cygar i była ona głównie dedykowana posiadaczom Harleya Davidsona. Kurtka była bardzo dobrze przemyślana. Zaprojektowana została tak, aby maksymalnie osłonić przód motocyklisty od wiatru, dlatego też posiadała zakładkę i zamek błyskawiczny, który biegł aż pod samą szyję.

Dodaj komentarz