Menu

Do czego jest wykorzystywany miernik panelowy?

Luty 11, 2017 - Elektronika
Do czego jest wykorzystywany miernik panelowy?

Zastanawiasz się, do czego służy miernik panelowy? A może chcesz poszerzyć swoją wiedzę z elektroniki? W takim razie przeczytaj ten artykuł i sprawdź, gdzie się używa tego rodzaju urządzenie.

Do czego jest wykorzystywany miernik panelowy?

Budując układ elektroniczny warto znać podstawowe parametry, na jakich rzeczywiście będzie pracował. Mogą one bowiem odbiegać od tych, jakie były przez nas oczekiwane i dzięki temu będzie to dla nas sygnał, że gdzieś popełniliśmy błąd, lub któryś komponent zawiódł. Mówiąc podstawowe parametry mamy na myśli przede wszystkim wartość napięcia zasilającego, natężenie prądu pobierane przez układ, temperatura wrażliwych elementów. Sprawdzanie parametrów co jakiś czas za pomocą zwykłego miernika nie jest zbyt wygodne, a oprócz tego może opóźnić moment w którym dostrzeżemy ewentualną awarię. Dobrym rozwiązaniem jest dołączyć do układu niewielki miernik panelowy, który będzie mógł wyświetlić wszystkie najpotrzebniejsze parametry pracy. Nadchodzące usterki zazwyczaj da się w porę przewidzieć, obserwując nieoczekiwane spadki lub wzrosty natężenia prądu pobieranego przez układ. Dzięki wykorzystaniu miernika panelowego, który będzie pracował przez cały czas gdy układ jest włączony, będziemy mogli na bieżąco kontrolować wszystkie istotne „czynności życiowe”.

Gdzie się jeszcze je używa?

Inny przykład dla wykorzystania mierników panelowych, to kontrola systemu ładowania w samochodzie. Niejeden z nas zapewne spotkał się z sytuacją, gdy zaparkował swój samochód na przykład po sklepem, a gdy wyszedł nie udało się już uruchomić silnika. Rozrusznik nie był w stanie nawet obrócić wałem korbowym. Okazało się później, że w pojeździe uszkodzony został układ ładowania, przez co prąd pobierany był tylko z akumulatora, który w końcu rozładował się do zera. Jeśli kierowca miałby do dyspozycji miernik panelowy pokazujący aktualne napięcie panujące w instalacji samochodowej, już wyjeżdżając z garażu zauważyłby, że alternator nie ładuje.Oprócz tego mierniki takie posiadać mogą funkcję ostrzegawczą, gdy wykryją jakieś nieprawidłowości w mierzonych parametrach. Na przykład brak napięcia powyżej 13V po uruchomieniu silnika samochodu, co ewidentnie wskazuje na awarię układu ładowania, mogłoby być sygnalizowane brzęczykiem lub na przykład zmianą koloru podświetlenia panelu miernika.

Dodaj komentarz