Menu

Choć drony profesjonalne dużo kosztują to dają wiele możliwości

Listopad 13, 2015 - Hobby
Choć drony profesjonalne dużo kosztują to dają wiele możliwości

Profesjonalni fotografowie coraz częściej uświadamiają sobie, że żeby odpowiedzieć na potrzeby klientów nie wystarczy im już tylko aparat fotograficzny i kilka obiektywów. Najmodniejsze są obecnie drony, które pozwalają wykonywać zdjęcia z lotu ptaka, których nie da się wykonać z ziemi.

Klienci wymagają, fotograf musi się dostosować

Kiedy drony wchodziły na rynek nikt nie przypuszczał, że zrobią taką sensację. Teraz każdy fotograf chce mieć taki sprzęt, a tym samym móc robić wymarzone zdjęcia klientom. Nie wystarczy jednak wydać kilkuset złotych, aby móc wykonać dobre ujęcia. Niestety drony profesjonalne kosztują dużo, ale są też warte swojej ceny. Najważniejsze przy wyborze jest ich zasięg. Im wyżej i dalej może on polecieć, tym lepiej. Pamiętajmy, że ważna jest tu też żywotność baterii, aby nie okazało się, że może on sobie pozwolić tylko na kilkuminutowy lot. Istotne dla fotografa jest również to czy dron potrafi zawisnąć bez ruchu i na jak długo, ponieważ w ruchu zdjęcia mogą wyjść ruszone, nawet jeśli nasz aparat wyposażony jest w dobry stabilizator obrazu. To co warto wziąć pod uwagę to jak głośno pracuje dron, żeby hałas jaki wytwarza nie przeszkadzał przy kręceniu filmów. Najlepsze są również wyposażone w oświetlenie, aby można było je łatwo dostrzeć, a one żeby mogły podświetlić fotografowany obiekt.

Najpierw dron, później egzamin

Profesjonaliści muszą pamiętać o tym, że aby korzystać komercyjnie z możliwości dronów muszą mieć certyfikat. Otrzymuje się go po zdaniu państwowego egzaminu na operatora drona. Ważne jest, żeby najpierw wybrać sprzęt, z którego będziemy korzystać, a później zapisywać się na egzamin. Na certyfikacie jest bowiem wyszczególnione jaką kategorię wagową zdaliśmy, automatycznie otrzymujemy wtedy niższe uprawnienia, ale już nie możemy korzystać z cięższych dronów. Do końca tego roku nie jest potrzebny kurs szkolący, ale już od przyszłego roku ma być to obowiązek przed przystąpieniem do egzaminu. Świadectwo kwalifikacji pozwala nam używać drony profesjonalne w zależności od uprawnień: w zasięgu lub poza zasięgiem wzroku. Możemy również otrzymać tytuł instruktora. Nieposiadanie dokumentu wiąże się z wysokimi karami finansowymi nakładanymi na fotografa. Jeśli używamy dronów na własny użytek, nie zarabiając przy tym na sprzedaży zdjęć, możemy z nich korzystać bez egzaminu.